poniedziałek, 17 września 2012

COP w powiecie węgrowskim

W połowie br. roku wystartował projekt, którego głównym założeniem jest utworzenie swego rodzaju centrum wspierającego sektor pozarządowy w powiecie węgrowskim. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest warszawskie Stowarzyszenie BORIS. 

Przy okazji powstającego centrum uruchomiliśmy dyżur dla organizacji pozarządowych. Jeżeli nurtuje Cię jakieś zagadnienie związane z III sektorem, szukasz porady lub rzetelnego źródła informacji - skontaktuj się z nami. W każdy wtorek, w godz. 15:00 - 16:00 w węgrowskiej Galerii Impresja, przy ul. Kościuszki 3. Kontakt: tel. 502 926 060, e-mail: przestrzen.stow[at]gmail.com. Konsultacje świadczone są bezpłatnie.

W ramach całości organizator oferuje:

  • pomoc doświadczonego eksperta/animatora (Zbigniewa Wejcmana), który jest dostępny z ofertą konsultacji, spotkań, mini-szkoleń z zakresu tworzenia lokalnego centrum organizacji pozarządowych, zarządzania organizacją pozarządową oraz wzmacnianiem lokalnego systemu współpracy władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi;
  • udział przedstawicieli środowisk tworzących/zainteresowanych tworzeniem lokalnego centrum w dwudniowej wizycie studyjnej, mającej na celu zapoznanie uczestników z udanymi przykładami powołania i funkcjonowania podobnych centrów w Polsce (udział trzech osób z lokalnych organizacji i samorządu). Termin: październik 2012 r. Kolejna w 2013 r.
  • zorganizowanie w końcu listopada seminarium poświęconego rozwojowi organizacji pozarządowych w kontekście możliwości, jakie daje ekonomia społeczna i roli centrum wsparcia oraz władz samorządowych w tym procesie;
  • zorganizowanie w okresie październik-grudzień 2012 szkoleń dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu miasta i powiatu, z zakresu tworzenia projektów i pozyskiwania środków w drodze konkursów ofert oraz z zakresu podstaw rachunkowości i księgowości dla członków zarządów i osób odpowiedzialnych za gospodarkę finansową w organizacji;
  • organizacja roboczych spotkań ws. tworzenia centrum wsparcia z udziałem animatora;
  • zakup podstawowego sprzętu na potrzeby powstającego centrum - komputer i urządzenie wielofunkcyjne;

Myśląc o procesie tworzenia lokalnego centrum organizacji pozarządowych chcemy włączyć w to możliwie szeroką reprezentację różnych środowisk i potencjalnych partnerów, z terenu miasta i powiatu. Tylko dzięki nawiązaniu porozumienia co do podstawowych funkcji i sposobu funkcjonowania takiego centrum przez lokalnych liderów, dajemy mu szansę na powstanie i wieloletnie nieprzerwane działania wsparciowe, realizowane nawet na niewielkim poziomie i niezbyt szeroko - jednak stale, nieprzerwanie, systematycznie.

Projekt „Q jakości sektora pozarządowego na Mazowszu - system wspierania i certyfikowania działalności i usług centrów wsparcia i organizacji wspierających na Mazowszu” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz